Gå direkt till textinnehållet
Visa meny
Vatten som spolas i ett glas

Spolning av brandposter– risk för missfärgat vatten i Norsjö tätort

🔔 Information från VA-avdelningen – spolning av brandposter

Tisdagen den 3 juni kommer spolning av brandposter att genomföras i Norsjö tätort som en del av det planerade underhållet av ledningsnätet.

💧 Vad innebär det för dig?

Arbetet kan medföra att vattnet tillfälligt blir brunt eller missfärgat hos vissa användare. Det missfärgade vattnet är i de flesta fall inte farligt att dricka, men vi avråder från att använda det till klädtvätt, eftersom textilier kan bli svagt missfärgade.

✅ Rekommendation:

Innan du använder vattnet som dricksvatten eller för matlagning, låt det spola tills det åter blir klart.

Vi tackar för din förståelse!

VA-avdelningen, Norsjö kommun

Senast ändrad 9 juni 2025

Vi och våra partners använder cookies för att förbättra och personalisera din upplevelse, visa annonser baserade på dina intressen och för att mäta och analysera data. Genom att använda vår webbplats och våra tjänster godkänner du att vi använder cookies som beskrivet i vår dataskydds-policy.